Excel Sayfalarında Açıklama Pencerelerinin Kullanımı

Merhabalar,

Excel dosyaların da çalışırken bazı zamanlar açıklama pencerelerine ihtiyaç duyarız.Bu gibi durumlarda excel ile istediğimiz hücreye sağ tıklayarak açıklama ekleyebiliyoruz.

hücreye açıklama ekleme
Excelde Hücreye Açıklama Ekleme

Sağ tıklayıp “Açıklama Ekle” tuşuyla birlikte seçtiğimiz hücreye açıklama penceresi eklenecektir.Bu pencerenin içerisinde tıklayarak açıklamamızı ekleyebiliriz.

excelde hücreye açıklama eklendi
Excelde Hücreye Açıklama Eklenmesi

Yukarıdaki gibi açıklamayı kimin eklediği otomatik olarak içerisine ekleniyor isterseniz bu bilgiyi silebilirsiniz.Gerekli açıklamayı yazdıktan sonra farklı bir hücreye tıkladığımız zaman bu açıklama penceresi otomatik olarak gizlenecektir.Ancak açıklama bulunan hücrenin sağ üst köşesinde kırmızı üçgen işareti eklenir ve bu hücrenin üzerine geldiğiniz zaman açıklama tekrar görünür hale gelir.

Eğer yazdığımız açıklamayı düzenlemek istersek hücreye sağ tıklayarak “Açıklamayı Düzenle” seçeneği ile düzenleme yapabiliriz.

hücreye girdiğimiz açıklamayı düzenlemek
Excelde Hücreye Girdiğimiz Açıklamayı Düzenlemek

Sayfada bulunan tüm açıklamaları görmek istersek bunun için “Gözden Geçir” sekmesinde bulunan “Tüm Açıklamaları Göster” seçeneğine tıklayarak tüm açıklamaları görünür hale getirebiliriz.

Excelde Sayfaya Eklenen Tüm Yazıları Göstermek
Excelde Sayfaya Eklenen Tüm Açıklamaları Göstermek

Bu şekilde sayfamızdaki tüm açıklamaları görebilir ,aynı seçeneğe tekrar tıklayarak gizleyebiliriz. Ancak sayfamızdaki tüm açıklamaları gösterdikten sonra sayfamızı yazdırmak istediğimizde bu açıklamalar görünmeyecektir. Eğer yazdıracağımız sayfada açıklamalarımızın görünmesini istersek aşağıdaki seçeneği kullanabiliriz.

“Sayfa Düzeni” sekmesinde bulunan “Sayfa Yapısı” bölümünde ek seçenekleri açmak için sağ alt köşede bulunan küçük ok işaretine tıklamamız gerekmektedir.Açılan pencereden ” Çalışma Sayfası” sekmesinde bulunan  “Açıklamalar”  seçeneğini  “Sayfada Görüntülendiği gibi” olarak seçtikten sonra sayfamıza eklediğimiz açıklamalarımız artık çıktı alındığında görünecektir.

Sayfaya eklediğimiz açıklamaları yazdırmak
Excelde Sayfaya Eklediğimiz Açıklamaları Yazdırmak

Eklediğimiz bir açıklamayı silmek istersek bunun iki yolla yapabiliriz.Öncelikle açıklama bulunan hücreye sağ tıklayıp “Açıklamayı Sil” seçeneğini kullanarak.İkincisi ise hücreyi seçip  “Sil” seçeneğini kullanarak.

sayfaya eklenen açıklamaları silmek
Excelde Sayfaya Eklenen Açıklamaları Silmek

Konuyla ilgili soru ve önerileriniz için iletişim sayfasını kullanabilir yada yorum bırakabilirsiniz.Cevapla

E-posta Adresiniz Görünmeyecektir..