Excelde Açılır Liste Kullanımı

Merhabalar,

Bazı web sayfalarına üye olurken şehir yada ülke seçmek için açılır liste kullanmışsınızdır.İşte hazırladığımız excel sayfalarında kullanıcıların belirli seçenekler arasında seçim yapmasını istediğimiz bu gibi durumlarda açılır liste kullanmak verilerimizin düzenini korumakta ve kullanıcının bizim belirlediğimiz seçenekler dışına çıkmasını engellemektedir.

Öncelikle listede kullanmak istediğimiz verileri excel sayfamızda alt alta yazıyoruz(Listede en fazla 32.767 adet seçenek olabilir)

Excel'de Açılır Liste Kullanımı
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Sonrasında açılır listemizi eklemek istediğimiz hücreyi seçiyoruz ve ardından “Veri” sekmesi altından “Veri Doğrulama” seçeneğini tıklıyoruz.

acilir_liste_kullanimi_2
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Açılan pencereden “İzin Verilen” kısmından “Liste” seçeneğini seçiyoruz.Kaynak kısmında ise en başta oluşturduğumuz verileri seçiyoruz.

acilir_liste_kullanimi_3
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Tamam butonunu tıkladıktan sonra eklemek istediğimiz hücreye açılır listemiz eklenecektir.

acilir_liste_kullanimi_4
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Eğer ki listemize yeni seçenekler eklemek istersek,eski seçeneklerimizin altına yenileri ekleyip ardından “Veri Doğrulama” kısmına gelip kaynağı güncellemeliyiz.

Konuyla ilgili soru ve önerileriniz için iletişim sayfasını kullanabilir yada yorum bırakabilirsiniz.Excelde Açılır Liste Kullanımı” için 2 Yorum Mevcut

 1. Merhaba. Bilgi için çok teşekkür ederim, çok güzel açıklanmış. Aklıma takılan bir nokta var; yaptığımız liste durmak zorunda mı? Sildiğimizde haliyle kulakçıktaki veriler gidiyor ancak ben sütunlarda görünmesini istemiyorum. nasıl ilerleyebiliriz? Sütunu gizle seçeneği bir ihtimal yapılabilir. Bunun dışında bir öneriniz var mı? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Burçin,
   Liste oluştururken “kaynak” kısmında hücreleri belirttiğin yere aşağıdaki gibi verileri girebilirsin.O şekil de de listeyi oluşturabiliyoruz.

   Kaynak kısmına veri1;veri2;veri3;

   İyi Çalışmalar

Cevapla

E-posta Adresiniz Görünmeyecektir..