Kısayollar

Excelde Açılır Liste Kullanımı

Merhabalar,

Bazı web sayfalarına üye olurken şehir yada ülke seçmek için açılır liste kullanmışsınızdır.İşte hazırladığımız excel sayfalarında kullanıcıların belirli seçenekler arasında seçim yapmasını istediğimiz bu gibi durumlarda açılır liste kullanmak verilerimizin düzenini korumakta ve kullanıcının bizim belirlediğimiz seçenekler dışına çıkmasını engellemektedir.

Öncelikle listede kullanmak istediğimiz verileri excel sayfamızda alt alta yazıyoruz(Listede en fazla 32.767 adet seçenek olabilir)

Excel'de Açılır Liste Kullanımı
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Sonrasında açılır listemizi eklemek istediğimiz hücreyi seçiyoruz ve ardından “Veri” sekmesi altından “Veri Doğrulama” seçeneğini tıklıyoruz.

acilir_liste_kullanimi_2
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Açılan pencereden “İzin Verilen” kısmından “Liste” seçeneğini seçiyoruz.Kaynak kısmında ise en başta oluşturduğumuz verileri seçiyoruz.

acilir_liste_kullanimi_3
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Tamam butonunu tıkladıktan sonra eklemek istediğimiz hücreye açılır listemiz eklenecektir.

acilir_liste_kullanimi_4
Excel’de Açılır Liste Kullanımı

Eğer ki listemize yeni seçenekler eklemek istersek,eski seçeneklerimizin altına yenileri ekleyip ardından “Veri Doğrulama” kısmına gelip kaynağı güncellemeliyiz.

Konuyla ilgili soru ve önerileriniz için iletişim sayfasını kullanabilir yada yorum bırakabilirsiniz.

17 Yorumlar

 • Avatar
  burcin

  Merhaba. Bilgi için çok teşekkür ederim, çok güzel açıklanmış. Aklıma takılan bir nokta var; yaptığımız liste durmak zorunda mı? Sildiğimizde haliyle kulakçıktaki veriler gidiyor ancak ben sütunlarda görünmesini istemiyorum. nasıl ilerleyebiliriz? Sütunu gizle seçeneği bir ihtimal yapılabilir. Bunun dışında bir öneriniz var mı? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Burçin,
   Liste oluştururken “kaynak” kısmında hücreleri belirttiğin yere aşağıdaki gibi verileri girebilirsin.O şekil de de listeyi oluşturabiliyoruz.

   Kaynak kısmına veri1;veri2;veri3;

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
   • Avatar
    Hümeyra

    Merhaba Yılmaz Bey;
    Benim de bir sorum olacaktı. Tablodan çekip liste yaptığım verilerin karşılık değerini de getirmek istesem nasıl yapabilirim?
    Örneğin sizin örneğinize göre listeden Ankara çektiğim zaman 06 plaka kodu yanına gelse?
    Teşekkür ederim şimdiden. İyi Çalışmalar.

    Yanıtla
   • Avatar
    Yusuf KOÇ

    Merhaba;

    Belirttiğiniz gibi kaynak kısmına veri1;veri2; şeklinde verileri girdikten sonra açılır listede sadece tek bir veri çıkıyor. O da ” veri1;veri2; ” . Bu sorun neden kaynaklanıyor.
    İyi çalışmalar dilerim.

    Yanıtla
 • Avatar
  cihan

  merhabalar office 2016 kullanıyorum.
  veri doğrulama ile listeyi oluşturuyorum fakat arama çalışmıyor.
  listem yaklaşık 500 satırdan oluşuyor ve uzunluğundan dolayı seçim yapmak çok zorlaşıyor.
  bunun kolay bir yolu var mıdır?
  amacım 500 adet ürün olan listeden (isimler çok benzer ve aynı isimde farklı ambalaj boyutunda ürünler var) ürünün seçilmesi.

  teşekkürler

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Cihan,
   Belirttiğin işlem makro ile yapılabilir.Listeye yazdığın kelimeye göre filtreleme yapılır ve açılır liste daha da azalmış olur.Konuyla ilgili iletişim sayfasından mail atarsan detaylı görüşebiliriz.
   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
   • Avatar
    mustafa v

    merhabalar

    açılır listenin çok uzun olması ve seçme zorluğu konusunda benimde sıkıntım var. yardımcı olurmusunuz?

    Yanıtla
    • Yılmaz Temiz
     Yılmaz Temiz

     Merhaba Mustafa,
     Konuyla ilgili iletişim sayfasından mail atarsan detaylı görüşebiliriz.
     İyi Çalışmalar

 • Avatar
  Şahin pak

  Kolay gelsin benim elimde daha önceden yapılmış liste var ben bu listeye ekleme yapmak istiyorum ancak eski listeyi bulamıyorum ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Şahin,
   Yukarıda ki yazım da 3.ekran görüntüsünde kaynak yazan yer senin dosyan da ki listeye ulaşabileceğin yeri gösteriyor.Oradan daha önce yapılan listeye ulaşabilirsin.
   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  NALAN

  ÇOK YARARLI OLDU TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLER İÇİN

  Yanıtla
 • Avatar
  Selim

  Merhaba;

  Excel tablosunda sizin de çalışma sayfasın da paylaştığınız gibi şehirler yazmakta bunların karşılığında ilçeler yazmakta bunları da açılır liste yapıp, hangi şehiri seçersek karşısında da onun kaç tane ilçesi var ise açılır listede çıkmasını istiyorum, umarım anlatabilmişimdir.

  Yanıtla
 • Avatar
  İSA BARAN KISA

  Hocam merhaba ben açılır liste yaptım fakat bir sorunum var olur mu olmaz mı bilmiyorum. Ürün gruplarım var örnek kolye küpe vs. bunların kodu var örn KL0001 gibi ben açılır listede KL0001 seçilmesine izin vereceğim fakat bu KL0001 seçildiğinde onun verilerini de çağırmak istiyorum örneğin gramı, boyutu, taş adedi vs. gibi bu mümkün mü?

  Yanıtla
 • Avatar
  SERVET

  HOCAM MERHABA LİSTEM ÇOK UZUN O YÜZDEN SEÇMEK YERİNE BİR KAÇ HARF YAZINCA LİSTEDEN BULUP ÖNERMESİNİ İSTİYORUM BU MÜMKÜN MÜ ACABA

  Yanıtla
 • Avatar
  Elif

  Tesekkürler

  Yanıtla

Yorum Yap

Pin It on Pinterest