Kısayollar

Excel Sayfalarında Arka Plan Kullanımı

Merhabalar,

Uzun süredir yazmaya fırsat bulamıyordum diğer işlerimin yoğunluğundan dolayı.Ancak tekrardan her gün  bir yazı yazmaya çalışacağım.Bugün ki konumuz excel sayfalarında arka plan kullanmak ve çıktı alırken bu arka planın görüntülenmesini sağlamak.

Excel sayfamıza arka plan resmini  “Sayfa Düzeni” sekmesinde bulunan “Arka Plan” düğmesi ile ekliyoruz.

excel_arka_plan_ayarlari_1
excelde Sayfaya Arka Plan Ekleme

Sonrasında açılan pencereden arka planda kullanmak istediğimiz resmi seçiyor ve ekle tuşuna tıklıyoruz.Sonrasında seçtiğimiz resim sayfamıza boyutlarına göre dağıtılarak uygulanacaktır.

excelde_arka_plan_ornegi
Excelde Sayfaya Arka Plan Kullanımı

Bu şekilde excel sayfalarımızda arka plan resmi kullanabiliyoruz.Ancak sayfamızı yazdırmak istediğimizde kullandığımız arka plan görünmeyecektir.Bu sorunu aşağıdaki gibi çözebiliriz.

Öncelikle sayfamıza eklediğimiz arka plan resmini sileriz.(Arka planı eklediğimiz yerden silebiliyoruz.) Sonrasında sayfamıza “Ekle” sekmesinde bulunan “şekiller” butonu ile bir dikdörtgen ekliyoruz.

excelde_dikdortgen_ekleme
Excelde Sayfaya Dikdörtgen Ekleme

Dikdörtgenimizi çizdikten sonra sağ tıklayıp en altta bulunan “Resim Biçimlendir” seçeneğini tıklıyoruz.
Açılan pencereden  sol tarafta bulunan “Dolgu” sekmesinden  “Resim ve doku dolgusu” seçeneğini işaretliyoruz ve hemen altında çıkan dosya butonuyla kullanmak istediğimiz resmi seçiyoruz.

Excelde Dikdörtgene Resim Ekleme
Excelde Dikdörtgene Resim Ekleme

Saydamlığını eğer sıfır olarak bırakırsak arka tarafına eklediğimiz yada ekleyeceğimiz veriler görünmeyecektir.O yüzden %50 yada %60 civarında saydam yapmamız iyi olacaktır.

Excelde Dikdörtgene Eklenen Resim Ayarları
Excelde Dikdörtgene Eklenen Resmin Ayarları

Gördüğünüz gibi eklediğimiz resmin çerçevesinde mavi bir çizgi mevcut.Bunu resmi eklediğimiz “Dolgu” sekmesinin hemen altındaki “Çizgi Rengi” sekmesinden  “Çizgi Yok” seçeneğini işaretliyoruz.

Tavsiyem arka plan ayarını dosyada yapacaklarınız bittikten sonra eklemeniz.Çünkü bu şekilde arka plan eklediğimizde arkasında kalan hücrelere ulaşmamız biraz daha zor oluyor.Ulaşmak isterseniz eğer bir hücreyi seçerek klavyemizde bulunan ok tuşları ile resmin arkasına ulaşabilir, veri girişi yapabilirsiniz.

excelde arka plan resminin yazdırılması
Excelde Arka Plan Resminin Yazdırılması

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi sayfamıza uyguladığımız arka plan resmi sayfamızı yazdırmak istediğimizde görünmektedir.

Konuyla ilgili soru ve önerileriniz için yorum bırakabilir yada iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

Pin It on Pinterest