Kısayollar

Excelde Tekrarlayan Verileri Bulmak

Merhabalar,

Excel’de  çalıştığımız sayfalarda yinelenen(tekrarlayan) veriler olabilir.Bu verileri bulmak ve gerektiğinde silmemiz için 4 yol mevcuttur.

1- Koşullu Biçimlendirme

Tekrarlayan kayıtları bulmak için en hızlı ve basit yoldur.Öncelikle tekrarlayan verileri kontrol etmek istediğimiz hücreleri seçiyoruz.

tekrarlanan değerlerde hücre seçimi
Excel’de Tekrarlanan Değerleri Bulmak

Yukarıdaki örnekte ben yalnızca bir sütun seçtim.İsterseniz tüm verileri seçebilir yada yatay olarak da tek satır seçebilirsiniz.Hücrelerimizi seçtikten sonra şerit kısmında “Koşullu Biçimlendirme” butonunun altında bulunan “Hücre Kurallarını Vurgula” seçeneğinin içerisinde bulunan “Yinelenen Değerler” butonuna tıklıyoruz.

kosullu_bicimlendirme_ile_yinelenen_degerler
Koşullu Biçimlendirme ile Yinelenen Değerler

Yinelenen değerler butonunu tıkladıktan sonra açılan pencereden istersek “Yinelenen” değerleri işaretleyebilir yada tam tersi “Benzersiz” değerleri işaretleyebiliriz.Bu pencerede yapabileceğimiz diğer ayar ise, işaretlenecek olan verilerin biçimlendirmesini yapabiliriz.Burada excel’in bize verdiği hazır biçimlendirme ayarlarını kullanabilir yada kendimize özel bir biçimlendirme ayarı oluşturabiliriz.

yinelenen_değerlerin_ayarları
Yinelenen Değerlerin Biçimlendirilmesi

Özel Biçimlendirme ayarları yapıldıktan sonra yinelenen değerlerim aşağıdaki gibi işaretlendi.Sonrasında verilerimize renklerine göre filtre uygulayarak silme işlemi yapabiliriz.

yinelenen_degerleri_özel_bicimlendirme
Yinelenen Değerlere Özel Biçimlendirme

2- Yinelenenleri Kaldır

Tekrarlanan yada diğer adıyla yinelenen değerleri silmenin en kısa yoludur.Yinelenen değerleri silmek istediğimiz hücre aralığını seçiyoruz.Burada dikkat etmemiz gereken nokta tek satır seçim yapamıyoruz

Hücrelerimizi seçtikten sonra şerit kısmında “Veri” sekmesi altında bulunan “Yinelenenleri Kaldır” butonuna tıklıyoruz.

yinelenen_degerleri_kaldır_butonu
Yinelenenleri Kaldır Butonun Kullanımı

Seçimi Genişlet: Bu seçeneği işaretlediğimizde seçtiğimiz hücrelerin yan taraflarındaki hücreleri de seçerek yinelenen değerleri kontrol eder.
Geçerli seçim ile devam et: Burada ise yalnızca seçtiğimiz hücrelerde yinelenen değerleri kontrol eder.

Ben yalnızca seçtiğim hücrede işlem yapılmasını istiyorum.Bu yüzden “Geçerli seçim ile devam et” seçeneğini işaretleyip yinelenenleri kaldır butonuna tıklıyorum ve yalnızca seçtiğim hücrelerden tekrarlayan değerleri kaldırdı.

yinelenenleri_kaldır_butonun_kullanımı
Yinelenenleri Kaldır Butonun Kullanımı

3- Gelişmiş Filtre

Diğer yollara göre biraz daha karmaşık bir kullanımı vardır.Şerit kısmından “Veri” sekmesi altında “Filtre” butonunun hemen sağ alt tarafında bulunan “Gelişmiş” butonun tıkladıktan sonra karşımıza çıkan pencereden verilerimizin bulunduğu yeri ve yeni kopyalamak istediğimiz yerleri seçiyoruz.

gelişmiş_filtre_kullanimi
Gelişmiş Filtre İle Yinelenenleri Kaldırmak

Burada dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta ;
“Listeye Yerinde Filtre” uygula seçeneği işaretli bıraktığımız zaman benzersiz olanlara filtre uygular ancak yanındaki hücrelere de filtre uygulanır.
“Liste aralığı” kısmında belirttiğimiz aralık ile “hedef” kısmının hücre numaraları aynı olmalı( Örnek olarak liste aralığı C1:C12 ise “Hedef” kısmıda M1:M12 olmalı)
Son olarak da “Yalnızca Benzersiz Kayıtlar” seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

gelismis_filtre_ile_benzersiz_kayıtlar
Gelişmiş Filtre İle Benzersiz Kayıtlar

4- EĞERSAY Formülü

Bu yolumuzda yinelenen değerleri bulmak için “EĞERSAY” formülü kullanacağız.(“EĞERSAY” formülünün çalışması : aranan verinin arama yapılacak hücre aralığında kaç adet olduğunu saymaktadır.EĞERSAY Formülünün Detaylı Kullanımı)

Formülümüz =EĞERSAY(Arama_Yapılacak_Hücre_Aralığı;Aranacak Veri)>1

egersay_formulu
Eğersay Formülü İle Yinelenen Değerler

Formülümüz de “arama_yapılacak_hücre_aralığı” kısmını “$” işaretli ile sabitledim ki formülü diğer hücrelere kopyalama yaparken değişmesin.Yinelenen değerler için formülümüz “DOĞRU” sonucunu,benzersiz olan kayıtlar içinde “YANLIŞ” sonucunu verdi. Bu şekilde yinelenen değerleri silmek biraz zor; çünkü D2 ve D6 hücrelerindeki veriler aynı olduğu için iki hücrenin de karşısında “DOĞRU” yazıyor.Eğer filtre uygulayarak “DOĞRU” yazan satırları silersek hem D2 hemde D6 hücrelerini silmiş oluruz.O yüzden tavsiyem tekrarlayan verileri silmek için diğer yolları kullanmanızdır.

Konuyla ilgili soru ve önerileriniz için iletişim sayfasını kullanabilir yada yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazı 09 Mart 2020 tarihinde güncellenmiştir.

61 Yorumlar

 • Avatar
  Metin

  Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Peki bir sütunda aynı olan verileri nasıl toplarız? Ama burada tekrar eden tek veri yok. Mesela 20 kez Adana 30 kez Bursa 40 kez Ceyhan vs. Yani sütundaki hemen hemen tüm veriler tekrar ediyor. Her verinin kaç kez geçtiğini nasıl hesaplarım. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Metin Bey,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Yapmak istediğiniz işlemi EĞERSAY (EĞERSAY Formülünün Kullanımı) formülü ile yapabilirsiniz.Bir sütunda kaç tane Adana kaç tane Bursa olduğunun sayısını bulabilirsiniz.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  Metin

  Yılmaz bey, kastettiğim bu değildi. Mesela tekrar eden 70 unsur var diyelim. Her unsuru tek tek mi hesaplayacağız bu formülle. Verdiğiniz linkte belli bir verinin kaç kez geçtiği hesaplanıyor. Benim istediğimde ise tekrar eden verilerin neler olduğu belli değil. Yani ben şu veri kaç kez geçiyor şeklinde formüle girmeden kendisi 70 kez Adana 40 kez pırasa 50 kez ceket vs.

  Yanıtla
 • Yılmaz Temiz
  Yılmaz Temiz

  Merhabalar Metin Bey ,
  İstediğiniz işlemi iki yol ile yapabilirsiniz;

  1-) Pivot tablo kullanarak verilerin sütunda kaç kez tekrar ettiğini bulabilirsiniz.
  Pivot table konusu biraz daha detaylı.Onunla ilgili en kısa sürede bir yazı yazacağım.(Bilginiz olabileceğini düşünerek örnek dosyaya ekledim pivot ile olan kısmı)
  2-) EĞERSAY formülü ile ölçüt kısmına herhangi bir sabit değer belirtmeden hedef olarak hücreyi göstererek tekrarlama sayılarını bulabiliriz.Sonrasında isterseniz eğer tekrarlayan verileri ve tekrarlama sayılarının bulunduğu sütunu kopyalayıp başka bir yere yalnızca verileri yapıştırıp ardından “Veri” sekmesinden yinelenen verileri kaldırarak daha düzgün bir tekrarlama raporuna ulaşabilirsiniz.

  İyi Çalışmalar

  Yanıtla
 • Avatar
  Metin

  Eğersay’da ölçüt kısmına veri girilmeden sonuç alamadım. O zaman pivot tablo yazısını bekleyeyim ben. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Yılmaz Temiz
  Yılmaz Temiz

  Metin Bey,

  Eklediğiniz ekran görüntüsünü üzerinden devam edersek , ölçüt kısmına A1 demeniz gerekmektedir.Sonrasında formülü aşağı doğru çekerek kopyaladığınız taktirde her formülde ölçüt kısmı A1,A2,A3… şeklinde artarak gidecektir.Örnek olması için ekran görüntüsü ekledim.

  İyi Çalışmalar

  Yanıtla
 • Avatar
  Metin

  Hmmm, yapmama az kaldı herhalde. Ancak Formulü uygulayınca pencerede formül sonucu yazıyorken sonucun yazılmasını istediğim hücrede 0 yazıyor. Dolayısıyla formülü kopyaladığımda sonuç hep sıfır oluyor..

  Yanıtla
 • Yılmaz Temiz
  Yılmaz Temiz

  Metin Bey ,
  İsterseniz çalıştığınız dosyayı yükleyin birde ben kontrol edeyim.

  İyi Çalışmalar

  Yanıtla
 • Avatar
  Metin

  Az önce hallettim yönlendirmeleriniz sayesinde. Teşekkür ederim Yılmaz Bey.

  Yanıtla
 • Avatar
  süleyman culha

  otel de çalışıyorum.slm şöyle bir sorunum var. bir excel sayfası içinde birden fazla aynı ad soyad ile farklı tarihlerde giriş çıkış yapılıyor. aynı ad soyadın ay içerisinde kaç farklı girişi varsa bunu listelemek istiyorum.örnek vermek gerekirse.
  programımda müşteri listesi diye bir liste var bunu excele aktarıyorum. bir ay içeresinde x şahsı ayın 1 inde otele girmiş 5 inde çıkmıştır.ayın 15 inde tekrar girmiş 18 inde çıkmıştır.aynı şahıs 25 inde girmiş 27 sinde çıkmıştır.
  özetle; aynı şahıs 3 farklı giriş yapmış toplam 9 gün kalmıştır.excele aktarım yaptığımda x şahsın ismi 9 defa görünüyor.benim istediğim sadece farklı giriş tarihlerini listelemesi yani;
  tarih ad soyad giriş tarihi çıkış tarihi
  1 ocak 2016 x 01 ocak 2016 05 ocak 2016

  15 ocak 2016 x 15 ocak 2016 18 ocak 2016

  25ocak2016 x 25 ocak2016 27 ocak 2016.OLMASI GEREK

  Yanıtla
  • Avatar
   Engin

   Verilere exele aktardıktan sonra özel tablo uylayarak istidiğiniz bilgileri elde edebilirsiniz. Gruplandırma, toplama vs gb.

   Yanıtla
 • Yılmaz Temiz
  Yılmaz Temiz

  Süleyman Bey Merhaba,
  Anlattığınız raporu en kolay pivot tablo ile yapılabilir ancak dosyanızda ki verilerin nasıl olduğunu bilmediğim için ekte örnek bir pivot tablo hazırladım.Umarım yardımı olur.

  İyi Çalışmalar

  Yanıtla
 • Avatar
  Kadir

  Hocam Merhaba,
  Şöyle bir sorum olacak.

  A sütununda örneğin şu veriler var.

  Ali topu tut.
  Oya topu at.
  Işık topu al.

  Bu 3 verinin içinde geçen topu kelimesinin 1 tanesi hariç tümünü silebilmek istiyorum.
  Böyle bir fonksiyon varmı? Çünkü bu şekilde binlerce kelime var ve her defasında filtreleme yaparak silmek zorunda kalıyorum.

  Yanıtla
 • Avatar
  ahmet han ayas

  selam dostum, öncelikle yardımların için teşekkürler.
  ben malzeme listesi giriyorum. yüzlerce belki de binlerce çeşit malzeme var. sütün içerisinde aynı malzemeyi iki defa girmemem lazım. bunu tespit eden formül veya kod var mı?

  tekrar teşekkürler . . .

  hanahmet@gmail.com

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Ahmet,

   Bunun için en kolay “Koşullu Biçimlendirme” kullanmaktır bence.Kontrol edilmesini istediğin sütunun hepsini seçtikten sonra Koşullu Biçimlendirme >> Hücre Kurallarını Vurgula >> Yinelenen Değerler seçeneğini tıkla.Sonrasında açılan pencerede direk “Tamam” seçeneğini tıklarsan aynı değeri girdiğin zaman kırmızı ile işaretleyerek sana bildirecektir.Açılan küçük pencereden yinelenen değerlerin nasıl gösterileceğini değiştirebilirsin.

   kosullu_bicimlendirme

   kosullu_bicimlendirme_ile_yinelenen_degerler
   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  Turhan

  Merhaba Yımaz Bey;
  5 sütunlu bir tablom var. Herhangi bir sütundaki verileri önce olduğu yerde benzersiz yapmak ve aynı zamanda bu benzesiz veriye ilşkin diğer sütundaki veriler yan sütunlarına gelsin istiyorum. Yani herhangi bir sütundaki verilerden benzerli aynı olan değerin satır olarak silinmesinin en kısa yolu nedir acaba? Benzersi değerlerin yanındaki sütunlarda farklı verler var. Yani tablonun tamamını seçip benzersiz yap diyemiyorum. Ben şöyle yapıyorum. Önce sütunu başka bir yerde benzersiz yapıyorum sonrada düşeyara ile bilgileri yanlarına getiriyorum. Acaba daha kısa bir yolu var mıdır? Teşekkürler. . .

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Turhan,

   Örnek için bana dosyanı gönderebilir misin? O şekilde farklı bir yol bulabiliriz belki.

   Kolay gelsin

   Yanıtla
 • Avatar
  Turhan

  “deneme” Adlı dosyadaki sayfa 1 de bulunan tabloyu sayfa 2 deki tabloya dönüştürmek istiyorum. Yapmak istediğim şey sayfa 1 deki tablodaki “CİNSİ” sütunundaki verileri benzersiz yapmak. Dikkat edilirse “CİNSİ” sütunundaki örneğin “L&M RED KS RCB” alanlarına ait satırlar birbirinden farklı. Bu farklı satırlardan hangisinin geldiği önemli değil. Ama mutlaka “L&M RED KS RCB” alanlarının yanlarında olan satırlardan biri gelmeli ve hangi satır gelecekse o satıra ait alanlar gelmeli. Ben bunu ya aynı olan satırlardan birini bırakıp diğer satırları siliyorum veya “CİNSİ” sütunundaki değerleri benzersiz yapıp düşeyara ile tablodan alıp benzersiz değerlerin yanına ekliyorum. Sanırım biraz karışık oldu ama daha büyük dosyalar için otomasyon işimi çok kolaylaştırabilir. Şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Turhan,

   Konuyla ilgili sana mail gönderdim.Kontrol eder misin.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
   • Avatar
    turhan

    İlginizden dolayı çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

    Yanıtla
 • Avatar
  mehmet özer

  Herkese kolay gelsin benim istediğim formül çeklerin bir sayfaya kaydı ile vade tarihi bu ay olanların toplamasını otomatik olarak istenilen hücreye yazdırılmasının formülünü yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Mehmet Bey ,
   Mesajınızın yukarıdaki konuyla bir alakası yok.Lütfen buna dikkat edin.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  Mehmet

  Merhaba Yılmaz Bey çoklu koşullu biçimlendirme yapmak mümkün mü? Yani A sütununda isimler B sütununda soyisimler yazılı olan müşteri listesinde aynı isim ve soyisime sahip hücreleri biçimlendirebilir miyiz? Aynı kişiyi tekrar girdiğimde hücre rengi otomatik değişebilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekürler. Kolay gelsin…

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Mehmet Bey,
   Farklı sütunlar için çoklu biçimlendirme yapılabilir ancak çok kullanışlı olmayacaktır.Ancak müşteri isim ve soyismini farklı bir sütunda BİRLEŞTİR (Birleştir Formülünün Kullanımı) kullanarak birleştirip ardından koşullu biçimlendirme yapabilirsiniz.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
   • Avatar
    Mehmet

    Dediğinizi yapmak aklıma geldi ama bazen isim olarak bazen soyisim olarak filtreleme yapmam gerekiyor her seferinde birleştirip ayırmak zahmetli olacak. Yinede öneriniz için teşekkürler. Bildiğiniz bi formül varsa çok makbule geçer.

    Yanıtla
 • Avatar
  FAHRETTİN GÜNDÜZ

  Bir sütun farklı isimlerden oluşmaktadır. Bu sütunda kaç tane farklı isim bulunduğunu nasıl saydırabilirim.

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Fahrettin,

   İstediğin işlemi tek bir formülle yapmak mümkün değil ancak bir kaç formülü birleştirerek istediğin sonucu elde edebilirsin.Sayma işlemini Toplam,Eğer,Sıklık ve kaçıncı formülleri ile yapan örneği aşağıda bulabilirsin.

   =TOPLAM(EĞER(SIKLIK(KAÇINCI(A2:A21;A2:A21;0);KAÇINCI(A2:A21;A2:A21;0))>0;1))

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  Ali Osman

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • Avatar
  Kurtça Çimen

  Merhaba

  Yukarıda önceden yazılmış aynı sutunda tekrar eden verileri başka bir sütuna sadeleştirme yapmışsınız
  acaba sütuna henüz yazılacak verileri başka bir sütuna sadeleştirme tanımlayabilirmiyiz. yazdıkca başka bir sütuna sadeleşebilirmi?

  Dtesteğinizi rica ederim.

  Yanıtla
 • Avatar
  AHMET YÜCEL

  YILMAZ BEY MERHABA . BENİM SORUNUN ; BİR HÜCRE İÇERİSİNE BİRDEN FAZLA AD SOYAD YAZDIĞIMIZDA YAZILAN ÇOKLU İSİMLERİN LİSTESİNİ ADEDİNİ NASIL YAPABİLİRİM

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Ahmet Bey,

   Bir hücre içerisine birden fazla girilen Ad ve soyadlar nasıl ayrılıyor(nokta,virgül gibi).Sorunla ilgili örnek bir dosyanız varsa yada biraz daha detay verebilirseniz yardımcı olabilirim.

   İyi çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  AHMET YÜCEL

  EK DOSYADA BELİRTTİĞİM ; BİR HÜCRE İÇERİSİNDE A.CAN-B.YILMAZ-C.DOĞRU-D.MAVİ-E.KAYA GİBİ İSİMLER VAR.BU İSİMLERİ ÖZET TABLO YAPTIĞIMIZDA HER BİR İSMİ AYRI BİR SATIRA SIRALAMA İŞLEMİ.YANİ FARKLI HÜCRELERDE AYNI İSİMLER OLDUĞUNDA DAHİ TOPLAYIP ADET VE İSİM AYIRARAK SATIRLARA EKLEMESİ. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 • Avatar
  Kurtça Çimen

  Yılmaz Bey Merhaba

  Bahsettiğim formülü ekteki dosyada anlattım. ,Desteğinizi rica ederim.

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba,
   Sumif(etopla) formülünüzü aşağıda ki gibi düzenlerseniz eğer istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.I sütununa yeni bir isim eklediğiniz zaman formülü aşağı çekmeniz yeterli olacaktır.Ancak toplama yapacağınız alana dikkat etmeniz gerekli çünkü C2’den C12’ye kadar arama yapıp topluyor.

   =ETOPLA($B$2:$B$12;I2;$C$2:$C$12)

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  ELİF

  exelde alt alta olan metin yanında yer alan adet ve TL yazılarını sütınlardan nasıl kaldırabilirm

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Elif,

   Mesajının yukarıdaki konuyla bir alakası yok.Lütfen buna dikkat edin.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  ELİF

  Adetleri ve TL leri nasıl kaldırabilirim yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
 • Avatar
  Andaç

  Selamlar, benim ufak bir sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Bir isim listesi düşünelim (Bu listedeki isimleri farklı bir çalışma sayfasından eğer formülü kullanarak çekmekteyim). Bu listede tekrar eden isimler olmakta ve tekrarı bilerek isteyerek yapıyorum. Bu tabloda tekrar eden isimleri farklı renklerle göstermek istiyorum ki kimin nerelerde tekrar ettiğini kolayca gösterebileyim. Koşullu biçimlendirmede yinelenen değerler kullandığımda sadece tek renge boyayabiliyorum. Bunun bir çöüzümü var mı acaba?
  Teşekkürler

  Yanıtla
 • Avatar
  süleyman

  iyi günler. ben sizden şöyle bir yardım isteyecegim. ben günluk excele farklı isimler kaydediyorum. tekrarlayan isimlerin satır sonunda otomatik olarak toplanmasını istiyorum bu konuda yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

  Yanıtla
 • Avatar
  Burcu

  Arkadaşlar Acil Yardım Lazım,

  Excel dosyamda yinelenen veriler var fakat şu şekilde yineleniyorlar;

  3_1
  8__6196
  7__54
  12__4987
  1_3
  6196__8

  Yukarıda ki dizi içinde yer alan örneğin 3_1 ile 1_3 aslında benim için aynı şeyi ifade ediyor ya da 8__6196 ile 6196__8 bu yinelemeleri dosyadan bulup kaldırmak istiyorum.

  Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Yanıtla
 • Avatar
  Enes Güngör

  Merhaba,size bir şey danışacaktım bende 18107 adet veri var ve bu verilerin bazıları aynı ve sıralı şekilde devam ediyor toplam 195 değer var 18107 veri ben bu verileri 195 e düşürmek istiyorum ama silmeden ortalama alarak çünkü bu başlıklara ait farklı veriler var onların ortalamasını almalıyım

  Yanıtla
 • Avatar
  AHMET YÜCEL

  YILMAZ BEY MERHABA.
  BENİM SORUNUM ŞU ; CEP TELEFONLARINDA İSİM YADA SOYİSİMLERİN 1,2,3, … KAREKTERİNİ GİRDİĞİMİZDE O İSİM YA DA SOYİSİMLERİ TAMAMLAYARAK GETİRİYOR. EXCELDE BENİM YAPAMADIĞIM İSE; BİR İSİM LİSTESİ TABLOM VAR YAZACAĞIM SUTUNDA SADECE LİSTEMDEKİ İSMİN BİR KAÇ KAREKTERİNİ YAZINCA TAMAMLASIN YAZMA VE NOKTALAMA YANLIŞI OLMADAN LİSTEDEKİ İSİM VE SOYİSMİDEN GETİREREK TAMAMLASIN.YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM. İYİ ÇALIŞMALAR.

  Yanıtla
 • Avatar
  Nuri

  Merhaba sevgili hocam, bir küre var, küre içerisinde 1’den 100’e kadar sayılar var fakat her sayıdan farklı miktarda var, örneğin 1’den 8 tane, 4’ten 6 tane, 63’ten 7 tane sayı var ve biz bu küre içerisinden 10 tabe sayı çekeceğiz, hangi sayıların geleceği önemli değil, bunu excel’de nasıl formüle edebiliriz? Yardımcı olursanız çok memnun oluruz efendim…

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba Nuri,
   Anlattığın işlem için RASTGELEARADA formülü işini görecektir.Bu formülde alt ve üst sınırı belirliyorsun ve formül her hesaplanmasında rastgele sayılar getiriyor sana.

   Örnek: =RASTGELEARADA(1;100) 1 ile 100 arasında gibi
   Umarım yardımcı olur bu formül
   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  Emre Şentürk

  Merhaba,
  Ürünlerimin olduğu bir tablom var. Ürün adı Ürün modeli açıklaması fiyatı kdv dahil fiyat vs . gibi sütunlar mevcut.
  Ürünlerin görselleri tablo içindeki ürün kodları ile aynı isimle kayıt ediliyor. Yani listede ürün kodu emr-1353 olan bir ürünün görsel ismi de bilgisayarda emr-1353 diye kayıtlı.

  Şunu yapmak istiyorum;bu tablodaki ürün kodlarını görsellerin olduğu klasörle karşılaştırıp ürün kodu ile görsel ismi çakışan görselleri ayrı bir klasöre ayırmak mümkün müdür ?yani listede yer alan ürünlerin görsellerini klasörden ayırmak,seçmek istiyorum. Eğer yardımcı olursanız beni büyük bir zamandan ve iş yükünden kurtaracaksınız.Şimdiden teşekkür ediyorum

  Yanıtla
 • Avatar
  ilker

  Hocam merhaba,
  Elimde bir mail adresi listesi var. Tekrar eden maillleri listeden çıkartmak istiyorum. Bu konuda yardım edebilirmisiniz.
  Yani şöyle diyeyim. ilker@hotmail.com 5 defa tekrar ediyorsa listeden bu maili tamamen silmek istiyorum.Tekrar eden verileri sil dediğimde 1 tanesini hep bırakıyor. Bu konuda yardım edebilirmisiniz.
  internetten alttaki formülü buldum.Tekrar eden verileri tamamen silip seçtiğimiz sütunda yeni liste oluşturuyor.O da hem ingilizce hem de hata verdi. Bu konuda yardım edebilirmisiniz.
  =IF(OR(TRIM(A1)=TRIM(A2),TRIM(A2)=TRIM(A3)),””,TRIM(A2))

  Yanıtla
  • Yılmaz Temiz
   Yılmaz Temiz

   Merhaba İlker,
   Yukarıdaki yazım da bahsettiğim 1-Koşullu biçimlendirme seçeneği ile yinelenen değerleri renklendirip (Varsayılan kırmızı olarak işaretler) ardından renge göre filtre uygulayarak yalnızca yinelenen değerleri bulursun.Bunları seçip satır sil işlemi ile istediğin sonuca ulaşabilirsin.

   İyi Çalışmalar

   Yanıtla
 • Avatar
  EYUP ATES

  Selamlar hocam afganistandan yaziyorum asagidaki gibi bir problem cozmeme yardimci olursaniz sevinirim.Tarih ayni kalmak sartiyla ayni tarihte farki saatler ve tekrarlayan saatler var. bunlardan kac farkli saat oldugu hesaplatilacak.ayni tarihte tekrarlayan saatler 1 olarak sayilacak, tekrarlamayim bir kez olanlarda 1 olarak Kabul edilip hepsinin toplami yazilacak. mail atabilirseniz sevinirim
  A B C
  02/02/2018 05:30 = formul buraya yazilacak
  02/02/2018 05:30
  02/02/2018 07:00
  02/02/2018 08:00
  02/02/2018 08:00
  02/02/2018 12:00
  05/02/2018 05:30

  Yanıtla
 • Avatar
  aylin

  Merhaba ,
  Bir sütunda tarihler var, bu tarihlerden aynı olanları bulmasını ve yanındaki sutuna, bulunduğu sütunda kaçıncı tekrar olduğunu sırasıyla numara vermesini istiyorum. Yardımlarınızı rica ederim.
  Örneğin;
  1.1.2000 1
  1.1.2001
  1.1.2000 2
  1.1.2003
  1.1.2004
  1.1.2000 3

  Yanıtla
 • Avatar
  çağrı

  Merhaba, word ve ya excel de bir metin içerisindeki tekrar eden kelimeleri işaretlemek veya ayri bir sayfaya kopyalamak mümkün mü?

  Yanıtla
 • Avatar
  şenay

  Allah razı olsun vallahi nokta atışı tam istediğim sorunun cevabı.

  Yanıtla
 • Avatar
  mustafa hangül

  Merhaba sütun listede bulunan verilerden sırası ile en çok tekrarlanan 3 veriyi nasıl başka bir yerde yazdırabilirim.. Teşekkürler Örnek

  Ahmet 1.Ahmet
  Mehmet 2.Ali
  Mustafa 3. Mustafa
  Ahmet
  Mustafa
  Ali
  Ali
  Ahmet
  Ali
  Ahmet
  Ahmet
  Mehmet
  Ali
  Mustafa

  Yanıtla
 • Avatar
  Alparslan Sarıpınar

  Merhaba hocam
  Her bir bilgi için teşekkür ediyorum aklıma takilan bı problem var örnek:
  Ürün. Adet. Ürün toplam adet
  A1. 5. A1. 14
  A1. 5. B1. 2
  A1. 4
  B1. 1
  B1. 1
  Solda verilen binlerce veriyi sağdaki gibi suzdurup toplanmasını nasıl saglayabilirim

  Yanıtla
 • Avatar
  Alparslan Sarıpınar

  Teşekkürler hocam ilginiz için

  Yanıtla
 • Avatar
  Sedat

  Teşekkür ederim, çok işime yaradı.

  Yanıtla
 • Avatar
  Hasan

  Merhaba Hocam ,

  Tekrarlayan kayıtlar ile ilgili bir sorum olacak , Bir sütünda;
  Adana
  Mersin
  Adana
  Adıyaman
  Adana
  gibi bir sütundan sıralama filtreleme hücresi oluşturduğumda aşşağı yönlü oka bastığımda kaç defa Adana yazıyorsa hepsi görünüyor. Onu engellemek için bir formül varmıdır ? Yani filtrelemeye bastığımızda yukarıda defalarca adana yazmasına rağmen ben bir tek Adana görmek. Teşekkürler

  Yanıtla
 • Avatar
  ahmet

  Merhaba. Makale çok faydalı olmuş. Teşekkürler. Benim sorum şu. Tekrarlı veriler tek bir hücrenin içinde var. Örneğin A1 hücresinde aralarında boşluk ve karışık olacak şekilde 10 tane ahmet, 20 tane mehmet, 30 tane ali yazılı. Yine A2 hücreside aynı karmaşa ile devam ediyor. Ta ki sayfada 73950 satır var. içinden çıkıp bir türlü temizleyemedim veriyi. Yardımcı olursanız müteşekkir olurum. Selamlar

  Yanıtla

Yorum Yap

Pin It on Pinterest